Yaşar Tunagür Hocaefendi

Onun yaptığı o coşkun konuşmalar, o güne kadar duyduğum en içten ve en samimi konuşmalardı. Hutbelerinde muhakkak sahabeden örnekler verirdi. Ben zaten sahabe aşığı idim. Bu da beni onu dinlemeye koşturan sebeplerden biriydi.

  • @YasarTunagur

  • Kategoriler

  • Güncelliğini yitirmiş bazı konular kaldırılmaktadır (Ücetsiz site olmasından dolayı kısıtlama yapılıyor) anlayışınız için çok teşekkürler
    Sitemizdeki linkleri veya Videoları açamayanlar Dns lerini 208.67.222.222 208.67.222.220 Yapsınlar
  • Reklamlar

İzzet Sarı Gönüllülerin hareketi…

Posted by tunagor 04/06/2013

Samanyolu Televizyonu’nda her cumartesi akşamı yayınlanan ‘Ayna’ programını hiç kaçırmadan izlerim. Bizi farklı kültürlere ve farklı coğrafyalara götürmenin ötesinde bilmediğimiz, duymadığımız ülkelerde açılan Türk Okulları’nda dilimizi, kültürümüzü ve ülkemizi tanıttıkları ve öğrettikleri için son zamanlarda daha fazla ilgi duymaya başlamıştım bu programa karşı.

Dünyanın dört bir tarafında bulunan Türk okullarında verilen eğitimin ve yapılan hizmetin anlatılması amacıyla 11 yıldır yapılan Türkçe Olimpiyatları’nı hep televizyonlardan izliyorduk.

Bu sene Türkçe Olimpiyatları’nın ‘İl Etkinliği’ bölümüne Kastamonu’da dahil edildi.

25 ülkeden 25 öğretmen ve 80’in üzerinde öğrenci Kastamonu’ya geldi ve Cumartesi akşamı da Gazi Stadında inanılmaz bir kalabalığın karşısına çıkarak ‘Evrensel Barışa Doğru’ mesajı verdiler.

Kastamonu’da bu güne kadar İbrahim Tatlıses, Tarkan, Mustafa Sandal, Muazzez Ersoy, Ebru Gündeş, Sibel Can ve Muazzez Abacı gibi çok sayıda yıldız sanatçı konser vermiş ama hiçbiri Cumartesi akşamı yapılan Türkçe Olimpiyatları kadar seyirci toplayamamıştı.

Gazi stadının tribünleri ara boşluklarla birlikte 5 bin kişi alıyor. Stadın etrafındaki tartan pist ve çim zemine konulan 10 bin sandalye ile birlikte toplam 15 binin üzerinde Kastamonulu yağmura rağmen Gazi stadını tıklım tıklım doldurarak bu sevinci ve coşkuyu canlı yaşadı.

Akşam saat 21.00’de başlayacak olan program öncesinde ‘yer bulamam’ korkusuyla saat 15.00 itibariyle stadın kapısına dayanan Kastamonulular bugüne kadar görülmemiş bir mahşeri kalabalık ile 25 ülkeden şehrimize gelen minik yavruları bağrına bastı. Hem de saatlerce bıkıp usanmadan alkışlayarak…

Yağmura ve soğuk havaya rağmen programın sonuna kadar stadı terk etmeyen Kastamonulular, şarkı ve türkülerini büyük bir heyecan ve beceriyle seslendiren bu minik yavruları ‘Bidaha, bidaha’ tezahüratlarıyla destekliyor ve tekrar tekrar söylemelerini istiyorlardı.

Tacikastanlı öğrenci grubunun Kastamonu’nun meşhur ‘Tiridine Bandım’ türküsüyle başladı bu coşku seli. Daha sonra, Moğalistan, Mısır, Endonezya, Ukrayna, Norveç, Arnavutluk, Romanya, Güney Afrika, Tanzanya, Demokratik Kongo gibi haritada dahi bulmakta zorlandığımız bu ülkelerin minik yavruları ülkemizin şarkı ve türkülerini büyük bir ustalık ve beceriyle seslendirdiler.

Profesyonelce hazırlanmış bir organizasyon ve profesyonelce Türkçeyi öğrenmiş olan dünya çocukları…

Hani dünyanın ortak dili İngilizce olarak kabul ediliyor ya; Şayet Sayın Fethullah Gülen Hoca Efendi’nin yaktığı bu meşale eksilmeden devam ettirilirse ileriki yıllarda dünyanın ortak konuştuğu dil hiç kuşkusuz Türkçeolacaktır.

Haritada bulmakta zorlandığımız, ülkemizin konsolosluğu dahi olmayan küçük küçük ülkelere giderek buralarda bin bir zorluklar içinde insanları eğitmek, Türkçeyi öğretmek, dahası bizim kültürümüzü ve bizim gelenek ve göreneklerimizi öğretmek için çırpınan eli öpülesi öğretmenlerin önünde saygıyla eğiliyorum.

GÜNÜN SÖZÜ
“Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum”
Hz. Ali

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: