Yaşar Tunagür Hocaefendi

Onun yaptığı o coşkun konuşmalar, o güne kadar duyduğum en içten ve en samimi konuşmalardı. Hutbelerinde muhakkak sahabeden örnekler verirdi. Ben zaten sahabe aşığı idim. Bu da beni onu dinlemeye koşturan sebeplerden biriydi.

  • @YasarTunagur

  • Kategoriler

  • Güncelliğini yitirmiş bazı konular kaldırılmaktadır (Ücetsiz site olmasından dolayı kısıtlama yapılıyor) anlayışınız için çok teşekkürler
    Sitemizdeki linkleri veya Videoları açamayanlar Dns lerini 208.67.222.222 208.67.222.220 Yapsınlar
  • Reklamlar

Hindistan’da 110 bin kişi “Sonsuz Nur” sınavına hazırlanıyor

Posted by tunagor 19/12/2012

Fethullah Gülen Hoca Efendinin Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını anlatan eseri “Sonsuz Nur” un İngilizce, Hintçe ve Urduca versiyonlarından Hindistan’da yarışma düzenleniyor.
Hindistan’ın önde gelen Müslüman kanaat önderlerinin oluşturduğu bir komite tarafından organize edilen yarışma, iki aşamadan oluşacak. İngilizce, Hintçe ve Urduca Sonsuz Nur kitaplarından bütün Hindistan’da 15 Ocak’ta sınava girecek olan lise ve üniversite öğrencileri, daha sonra 9 Şubat’taki finallerde ter dökecek.
Yaklaşık 2 ay gibi kısa bir sürede 110 bin Sonsuz Nur kitabı basan Adam Books şirketi sahibi Sacit Ali ,böyle bir projede olmaktan dolayı büyük gurur duyduğunu dile getirdi. Hindistan’da birçok siyer kitabının olduğunu ve bu kitabın da ilk aşamada onlar gibi 5-10 bin satacağını beklediğini dile getiren Sacit Ali, sınav komitesinin organizesi ve gençlerin ilgisi ile 110 bin kitabın hali hazırda satıldığını ve rakamın her geçen gün arttığını söyledi.
Bir ay gibi kısa bir sürede 110 bin satan kitap öğrencilerin büyük ilgisini çekti. Üniversiteler, medreseler, eğitim kurumları ve enstitüler yarışma kampanyasına büyük ilgi gösterirken, birçok gönüllü de cami çıkışlarında yarışmayı tanıttı. Bir dershanede biyoloji öğretmenliği yapan Haydar Ali gençlerin “Sonsuz Nur” kitabına büyük ilgi gösterdiğini dile getirdi. Kitabın sadeliğinin öğrencilerin çok hoşuna gittiğini söyleyen Kalkütalı Haydar Ali, bunun 100 binden fazla satılmasında büyük etken olduğunu sözlerine ekledi.
Sınav komisyonu sözcüsü Müslüman Eğitim Sosyal Kültür Organizasyonu (MESCO) genel sekreteri Dr. Fakruddin Muhammed “Sonsuz Nur”u günümüzde Peygamber Efendimizi (s.a.v) gençlere en kolay dille anlatacak ve sevdirecek kitap olarak seçtiklerini söyledi. Sınav organizasyon komitesinde Hindistan’ın önde gelen büyük Müslüman cemaatlerinin önde gelen kanaat önderlerinin olduğunun altını çizen Dr. Fakruddin, Fethullah Gülen Hocaefendinin eserini oy birliği ile seçtiklerini belirtti.
Sınav organize komisyonunda bulunan dünyanın en büyük medreselerinden olduğu kabul edilen Darul Ulum Deoband Rektörü Seyit Salim Kasımi, Peygamber Efendimizin genç nesle tanıtılması adına yapılan bu imtihanın takdire şayan bir girişim olduğunu söyledi. Darul Ulum Deoband Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sufyan Kasımi kendisinin ve bir heyetin “Sonsuz Nur”u incelediklerini ve çok etkilendiklerini dile getirdi. Kasımi gençlerimize Efendimizin hayatını sevdirerek öğretmenin çok önemli olduğunu belirterek “Sonsuz Nur” yarışmasının bu noktada önemli bir teşvik olduğunu sözlerine ekledi.
Hindistan’ın bir diğer önemli ilim ve kültür merkezlerinden Darul Ulum Nedvetül Ulema Üniversitesi Rektörü Seyit Rabe Hasan Nedvi, Fethullah Gülen Hocaefendinin başlatmış olduğu eğitim hareketine bütün gönlü ile destek verdiğini açıkladı. Hasan Nedvi “Sonsuz Nur” yarışmasının da genç neslin Efendimiz (s.a.v) hakkında bilgilendirilmesi için önemli olduğuna vurgu yaptı. Nedvetül Ulema Üniversitesi Şeriat Fakültesi Dekanı Selman Hüseyni Nedvi ise Hoca Efendinin eserinin 100 bin kişiye ulaşmasının genç neslin Efendimize (s.a.v) olan ilgisini gösterdiğini dile getirdi.
Sonsuz Nur yarışmasının organize komitesinde Darul Ulum Deoband, Darul Ulum Nedvetül Ulema gibi Hindistan’ın önde gelen ilim ve fikir okullarının yanı sıra, Kerala eyaleti Sünni liderleri Seyit Haydarali Şihab, Bombaylı Seccad Numani Nakşibendi, Keşmirli Hamidullah Lone gibi önemli isimler bulunuyor.
Sınav soruları, Urduca, Hintçe ve İngilizce olarak hazırlandı.Sorular ülkenin önde gelen üniversitelerinde ilahiyat ve dil bilimlerin de önde gelen akademisyenler, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları tarafından hazırlanıyor.
İki aşamada yapılacak sınavların ardından ödüller büyük alimlerin, kanaat önderlerinin ve devlet erkanının katılımı ile Kutlu Doğum Haftasında kazananlara dağıtılacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: