Yaşar Tunagür Hocaefendi

Onun yaptığı o coşkun konuşmalar, o güne kadar duyduğum en içten ve en samimi konuşmalardı. Hutbelerinde muhakkak sahabeden örnekler verirdi. Ben zaten sahabe aşığı idim. Bu da beni onu dinlemeye koşturan sebeplerden biriydi.

  • @YasarTunagur

  • Kategoriler

  • Güncelliğini yitirmiş bazı konular kaldırılmaktadır (Ücetsiz site olmasından dolayı kısıtlama yapılıyor) anlayışınız için çok teşekkürler
    Sitemizdeki linkleri veya Videoları açamayanlar Dns lerini 208.67.222.222 208.67.222.220 Yapsınlar
  • Reklamlar

Nil Akademi, Harvard’a öğrenci yetiştiriyor

Posted by tunagor 18/07/2012

Türk girişimciler tarafından 7 yıl önce Kanada’nın Toronto şehrinde açılan Türk lisesi Nil Akademi (Nile Academy), kısa sürede ülkenin göz bebeği oldu.

Ulusal ve uluslararası arenada bilim, spor ve sosyal alanda birçok madalya kazanan lise, öğrencilerinin yüzde 90’ını aralarında Harvard’ın da olduğu dünyanın en iyi 500 üniversitesine yerleştirme başarısını gösterdi. Türklerin yanı sıra Japon, Arnavut, Boşnakların da eğitim gördüğü okul, öğrencilerine iki yabancı dili anadili gibi konuşma fırsatı sunuyor. Her yıl 180 mezun verdiklerini belirten Nil Akademi Koordinatörü Varol Söyler, öğrencilerinin İngilizce ve Fransızcayı anadilleri gibi konuştuğunu, ayrıca dünyanın dört bir yanından farklı kültür, dil ve dinden akranlarıyla bir arada eğitim aldıklarını anlatıyor. Söyler, Türkiye’den gelen yoğun talebi, Kanada diplomasının uluslararası geçerliliği olmasına bağlıyor.

Nil Akademi’de öğrencilerin villa konforundaki yatılı yurtlarda kendilerini evinde hissettiğini ifade eden Varol Söyler şu bilgileri veriyor: “Öğrenciler okulumuza yakın yurtlarda, Türk aşçılar eşliğinde, güvenilir bir ortamda, danışman öğretmenleriyle kalıyor. Rehberlik servisi ve sınıf öğretmenliği sistemiyle 24 saat öğrenciler birebir takip ediliyor. 2012-2013 öğretim yılında 200 kişilik açılacak yeni yurtla beraber öğrenciler ikişer kişilik odalarda daha rahat imkanlara sahip olacaklar.” Okulda bilim olimpiyatları, matematik, kitap okuma ve masa tenisi gibi 10’a yakın öğrenci kulübü bulunuyor. Hafta içi okul derslerine çalışan öğrenciler için hafta sonları şehirler arası geziler düzenleniyor, alışverişe gidiliyor. Piknik, gezi programları, voleybol, hentbol, güreş ve futbol gibi kültürel ve sportif aktivitelerle öğrenciler stres atıyor. Geçtiğimiz yıl güreşte Kanada ikincisi olan okulun futbol takımını da ünlü futbolcu Zafer Biryol çalıştırıyor.

Kanada üniversiteleri en iyi 500 arasında

Eğitim Koordinatörü Varol Söyler’e göre Kanada’da eğitim almak için birçok neden var. En önemlisi, ülkenin eğitime yüksek oranda kaynak ayırması. Kanada’daki üniversitelerin tamamı devlet finansmanında. Diğer bir önemli sebep ise Kanada’daki 55 üniversiteden 27’sinin dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer alması.

Kanada’da okumak isteyenlerin SBS’den en az 400 puan alması gerekiyor. Vize işlemlerini okulun Türkiye’deki temsilcisi Nisan Yurtdışı Danışmanlık şirketi yürütüyor. Şirketle irtibat kurmak isteyenler, kanadayolu@gmail.com adresine e-mail gönderebiliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: