Yaşar Tunagür Hocaefendi

Onun yaptığı o coşkun konuşmalar, o güne kadar duyduğum en içten ve en samimi konuşmalardı. Hutbelerinde muhakkak sahabeden örnekler verirdi. Ben zaten sahabe aşığı idim. Bu da beni onu dinlemeye koşturan sebeplerden biriydi.

  • @YasarTunagur

  • Kategoriler

  • Güncelliğini yitirmiş bazı konular kaldırılmaktadır (Ücetsiz site olmasından dolayı kısıtlama yapılıyor) anlayışınız için çok teşekkürler
    Sitemizdeki linkleri veya Videoları açamayanlar Dns lerini 208.67.222.222 208.67.222.220 Yapsınlar
  • Reklamlar

Milletin onur gecesi!

Posted by tunagor 15/08/2011

Üzerinde yaşadığımız gezegenin uzak olmayan bir köşesinde, her 6 dakikada masum, günahsız, melek gibi bir çocuk, başka bir sebepten değil, açlık yüzünden hayata veda ederken, milletimizin buna seyirci kalması düşünülemezdi.

Maşallah öyle de oldu. Dünyanın gündeminde borsalardaki dalgalanma, Avrupa ve Amerika’dan gelen olumsuz haberler önde. Kuşkusuz bu gelişmeler Türkiye’yi de etkiliyor ve ilgililerin yakından takip etmesi şart. Ama insanımızın gönül gündeminde, Somali’deki insanlık dramının yeri ayrı. Günlerdir Türkiye, adeta Somali ile yatıp kalkıyor: SMS’ler Somali için çalışıyor; iftarlarda Somali konuşuluyor ya da Somali için iftarlar iptal ediliyor. En sade vatandaştan Cumhurbaşkanı’na; Başbakan’dan Kızılay, Kimse Yok mu, İHH, Deniz Feneri, Cansuyu, Yardımeli gibi gönüllü yardım kuruluşlarına herkesin gündeminde aynı konu.

Önceki gece, Kimse Yok mu Derneği ile Samanyolu Yayın Grubu’nun ortaklaşa düzenlediği ‘İnsanlık Ölmedi’ kampanyası da duyarlılığın boyutunu ve milletimizin gönül yüceliğini tescillemiş oldu. Sanatçısı sporcusu, zengini fakiri, sade vatandaşı Başbakan’ı, ünlüsü ünsüzü ile Türkiye sahura kadar ekrana kilitlendi. Başbakan Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı’nın canlı olarak katıldığı kampanya, tam bir ünlüler geçidiydi. Ünlü radyocu Gezegen Mehmet’in sunduğu programa, Kayahan ve İpek Açar çifti kızlarıyla birlikte katıldı. Hakan Şükür, Pascal Nouma, Müslüm Gürses, Seda Sayan, Alişan, Vatan Şaşmaz, Kenan Çoban, Erhan Ufak, Adnan Erdoğan, Ümit Sayın, Hopdedik Ayhan, Deniz Arcak, Murat Kekilli, Erhan Güleryüz, Murat Dalkılıç, İbrahim Erkal, İzzet Yıldızhan gibi isimler, kampanyaya maddi destek vermekle kalmadı; Samanyolu stüdyolarına gelerek bağış için arayanların telefonlarını bizzat cevapladı. Abdülhey, Güllü Erhan, Deli Hikmet ile Kurtlar Vadisi sanki full kadro oradaydı. Fatih Terim, Orhan Gencebay, Neşet Ertaş, Acun Ilıcalı ve Hidayet Türkoğlu gibi isimler de seferberliğe telefonla katıldı. 750 bin liralık bağışla rekor kıran Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk’in kampanyaya katılmaktan büyük mutluluk duyduğu söyleniyordu. Metro Turizm adına Galip Öztürk 500 bin, Fetih Koleji 300 bin, Bank Asya 250 bin ve işadamı Ali Ağaoğlu 250 bin lira ile öncüler arasındaydı. Sadece işadamları değildi yardım edenler. Van Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan çocukların telefonla yayına katılıp 5 bin lira bağış sözü verdikleri anda yaşanan duygu seli kelimelere sığmayacak boyuttaydı.

Gönüllerin coştuğu ve eminim birçok insanın benim gibi sahura kadar ekran başında kaldığı gecenin sonunda ulaşılan rakam 11 milyon 378 lira oldu. Bu, canlı yayında toplanan en büyük yardımlardan biri olarak tarihe geçti. Kampanyada şu ana kadar ulaşılan toplam miktar ise 26 milyon 198 lira. Dile kolay, gece boyu tam 661 bin 298 SMS gönderilmiş. Çağrı merkezi ve stüdyoyu 12 bin yardımsever aramış ve bu telefonlardan bin 700’üne bizzat sanatçılar cevap vermiş.

Ülkemize ve milletimizin gönlünün yüceliğine çok yakışan bu gecenin perde arkasını Samanyolu’ndan dostlarla konuştuk. Hâlâ gece yaşadıkları ve vesile oldukları inanılmaz tablonun etkisi altındaydılar. Haber merkezinin bir yayın toplantısı sırasında fikrin ortaya çıktığını ve tüm organizasyonun 2 buçuk günde yapıldığını anlatan Samanyolu Haber Genel Yayın Yönetmeni Metin Yıkar’ı en çok etkileyen sahne, televizyona akın eden onlarca ünlü ismin ve sanatçının en küçük kapris yapmadan, sıralarını bekleyerek büyük bir samimiyetle geceye katılmaları olmuştu. Ünlü futbol yıldızı ve İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, gecede en çok emeği olanlardandı. Gece boyu yapımcılar kadar çalışmakla kalmamış; programı adeta kendinden geçmiş bir halde sunan Gezegen Mehmet ile organizasyon için de ter dökmüştü. Gezegen sanatçıların listesini vermiş; Hakan Şükür de TBMM’deki ofisinden hepsini tek tek arayarak davet etmişti. Muhteşem mazinin özlemi ve yaşadığı dönemin derbederliği arasında hep kederle yaşayan rahmetli Mehmet Akif bu tabloyu görse “Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz/Gelmişiz, dünyaya milliyet nedir öğretmişiz!” şiirini yeniden yazar; milletin cevherinin yeniden parladığını görmüş olurdu.

Tabii, insanımız, bütün renkleriyle el ele vererek bu gönül seferberliğinde buluşurken, Cüneyt Özdemir’in gündeme getirdiği, ‘sol ve hümanist grupların neden bu meselelerle ilgilenmediği’ sorusu, bu çevrelerin sorgulaması gereken bir husus. Zaten gecenin çatlak sesi de ulusalcı-sol karması anlayışıyla dikkat çeken birinin şu ibretlik yorumuydu: ”Türkiye’de ekonomik kriz yaşanırken, nerden çıktı bu Afrika’ya yardım? Tam bir ‘ayranı yok içmeye, tahtıravalli ile gider Afrika’ya’ örneği.”

Tebrikler Kimse Yok mu, tebrikler Samanyolu, tebrikler Türkiye!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: