Yaşar Tunagür Hocaefendi

Onun yaptığı o coşkun konuşmalar, o güne kadar duyduğum en içten ve en samimi konuşmalardı. Hutbelerinde muhakkak sahabeden örnekler verirdi. Ben zaten sahabe aşığı idim. Bu da beni onu dinlemeye koşturan sebeplerden biriydi.

  • @YasarTunagur

  • Kategoriler

  • Güncelliğini yitirmiş bazı konular kaldırılmaktadır (Ücetsiz site olmasından dolayı kısıtlama yapılıyor) anlayışınız için çok teşekkürler
    Sitemizdeki linkleri veya Videoları açamayanlar Dns lerini 208.67.222.222 208.67.222.220 Yapsınlar
  • Reklamlar

Danimarka’da Türkçe olimpiyatlarının ön elemeleri yapıldı

Posted by tunagor 05/04/2011

Türkiye’de bu yıl 15-30 Haziran 2011 tarihleri arasında düzenlenecek 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın heyecanı dünyanın farklı ülkelerindeki yüzlerce çocuğu sarmaya başladı. Olimpiyatlara katılabilmek için öncelikle kendi ülkelerinde düzenlenen elemeleri geçmek zorunda olan öğrenciler katıldıkları her ön eleme turunda birinci olabilmek için büyük bir gayret gösteriyor. İki yıldır olimpiyatlara katılan Danimarka’da da bu heyecan ülkenin doğusundaki Ishøj şehrinde yapılan finalle yaşandı.

Organizasyonu gerçekleştiren Mælkevejen Derneği Başkanı Engin Gülmez yaptığı açılış konuşmasında, “Dilini kaybetmiş bir toplum, hem değerlerini hem de benliğini kaybeder. Bir toplumun ayakta kalabilmesi için dil çok önemli bir yer tutmaktadır. Her toplum, kültürel değerlerini kendine has diliyle ifade eder. Bundan dolayı bize ait olan kelimelerle nesillerimizi yetiştirmeliyiz ki arada kopukluk ve anlaşmazlık olmasın. Bu programımızdaki asıl gayemiz çocuklarımızı bir yarışma havasında motive ederek kültürümüze ait şiir ve şarkılarımızı öğretmek ve değerlerimizin yaşanırlığını korumaya çalışmaktır.” dedi.

Ishøj finallerinde farklı şehirlerden gelen 16 öğrenci dereceye girebilmek için ter dökerken, anadil seviyesi şarkı dalında birinciliği ‘Caddelerde rüzgâr’ isimli şarkıyı seslendiren Aslı Kabaktepe kazandı. Anadil şiir dalında birinciliği Bedirhan Gökçe’nin ‘Sol yanım acıyor” isimli şiirini seslendiren Seher Ezgi Acar kazandı. Temel seviye şiir dalında Louise Winther ise 15 Mayıs’ta Kopenhag’da yapılacak olan Türkçe Olimpiyatları İskandinavya finallerinde Ishøj’u temsil edecek.

Jüri üyelerinden Ishøj Belediye Meclisi Üyesi Seyit Ahmet Özkan ve Türkçe Öğretmeni Mustafa Kemal Demir yaptıkları kısa konuşmalarında program boyunca duygusal ve eğlenceli anlar yaşadıklarını belirterek başarılı bir program düzenledikleri için organizatörlere ve emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Yarışmada folklor grubu izleyicilere keyifli anlar yaşatırken, keman grubu ise ‘Üsküdar’a gider iken’ isimli şarkıyı seslendirdi. Komedi dans üçlüsü ise sergiledikleri yüksek performansları ile jüri üyeleri ve izleyicilerden tam not aldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: