Yaşar Tunagür Hocaefendi

Onun yaptığı o coşkun konuşmalar, o güne kadar duyduğum en içten ve en samimi konuşmalardı. Hutbelerinde muhakkak sahabeden örnekler verirdi. Ben zaten sahabe aşığı idim. Bu da beni onu dinlemeye koşturan sebeplerden biriydi.

  • @YasarTunagur

  • Kategoriler

  • Güncelliğini yitirmiş bazı konular kaldırılmaktadır (Ücetsiz site olmasından dolayı kısıtlama yapılıyor) anlayışınız için çok teşekkürler
    Sitemizdeki linkleri veya Videoları açamayanlar Dns lerini 208.67.222.222 208.67.222.220 Yapsınlar
  • Reklamlar

Bükreş Operası’nda Romanyalı Tatlıses’in ‘Pala Remzi’si Yankılandı

Posted by tunagor 18/03/2011

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın Romanya Finali görkemli bir programla gerçekleştirildi. Tarihi Bükreş Opera salonunda düzenlenen geceye Romen öğrenciler, “en güzel Türkçe” için kıyasıya yarıştı. Şarkı yarışmasında, İbrahim Tatlıses’le özdeşleşen “Pala Remzi’ şarkısıyla birinci olan Uluslararası Bükreş Koleji (ISB) öğrencisi Roberto Pavel büyük alkış aldı.

Bükreş Operası’nda Romanyalı Tatlıses’in ‘Pala Remzi’si Yankılandı

Türk ve Romen yetkililerinin yanı sıra farklı kesimlerden kalabalık bir davetli topluluğunun bin kişilik Opera salonu binasını doldurduğu gecede program ilgiyle izlendi. Gecede yüzlerce yarışmacı arasından finale katılmaya hak kazanan öğrenciler; Türkçe şiir, şarkı başta olmak üzere 7 dalda hünerlerini sergiledi.

Uluslararası Köstence Bilgisayar Lisesi (ICHC) okul korosunun Romanya ve Türk Ulusal Marşlarını seslendirmesi ile başlayan program, Türkçe Olimpiyatları’nın tanıtım filmi izledi.

Final Yarışmasının açılış konuşmasını yapan Romanya’daki Türk Okulları Lumina Eğitim Kurumları Genel Müdürü Fatih Göktaş, “Bir dil bir insan iki dil insan” demek olduğunu çok iyi bilen bir anlayışla hareket ettiklerini belirterek, “Bu doğrultuda öğretmenlerimiz Romen öğrencilerimize anadilleri Romence’nin yanında İngilizce, Türkçe, İspanyolca ve Fransızca’yı da öğretmeye gayret göstermektedir. Romen öğrencilerimizin Türkçe ve Türk kültürünü öğrenmesi, Türk öğrencilerimizin de Romence ve Romen kültürünü öğrenmesi iki ülke arasındaki dostluk bağlarının daha da kuvvetlenmesine sebep olacaktır.” dedi. Göktaş, “Bu amaçla her yıl yüzlerce öğrencimiz Türkçe Olimpiyatları’na hazırlanıp Türk ve Romen dilinde şarkılar, şiirler öğrenerek ve seslendirerek dillerini geliştirmekte, okullardan mezun olduklarında birden fazla dil bilen insanlar olarak yetişmektedir.” dedi.

Lumina Eğitim Kurumları Genel Müdürü Göktaş, konuşmasını “Bizim gözümüzde finallere adını yazdıran her öğrencimiz birinci olmaya hak kazanmıştır. Bu yüzden bütün yarışmacılarımızı tebrik ediyor, onları hazırlayan öğretmenleri ve anne babalarına teşekkür ediyorum.” sözleri ile bitirdi.

Geçen yıl Türkiye’de elde edilen derecelerin açıklanması ve şarkı Birincisi Lucian Zamfir’in “Hatasız Kul Olmaz” şarkısı seslendirmesinden sonra yarışmaya geçildi.

Öğrencilerin büyük bir maharetle yeteneklerini sergilediği yarışma sonucunda, Yabancı Dil Şarkı dalında Uluslararası Bükreş Koleji (ISB) öğrencisi Roberto Pavel’in seslendirdiği İbrahim Tatlıses’le özdeşleşen “Pala Remzi” şarkısı salonda büyük alkış aldı. Sesi, mimikleri ve hareketleri ile İbrahim Tatlıses’i Romanya’da büyük bir ustalıkla temsil eden ve birinci gelen Pavel, Romanya’yı Türkiye’de temsil etmeye hak kazandı. Pavel’in “Yaralanan Tatlıses’e geçmiş olsun” dilekleri de anlamlı bulunurken, salonda duygulu anların yaşanmasına sebep oldu.

Yabancı Dil Şiir kategorisinde Uluslararası Köstence Bilgisayar Lisesi öğrencisi Szabo Cristian, Ana Dil Şiir’de ise ISB öğrencisi Sevcan Kılıç birinci, Yabancı Dil Türkçe Konuşma Yarışmasında da ICHB öğrencisi Cosmin Ursan Liviu ilk sırada yer aldı. Ana Dil Türkçe Yazma Yarışmasında da Nisa Koç birinci seçilirken, Özel Beceri dalında Vlad Cristian birinci oldu.

Yabancı Dil Şarkı Yarışmasının ödüllerini veren Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği Müsteşarı Korhan Karakoç, unutulmaz bir Türkçe Şöleni yaşattıkları için Lumina Eğitim Kurumları yetkililerine ve yarışmacı öğrencilere teşekkür etti.

Yabancı Dil Şiir yarışmasının ödüllerini veren ve birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Edirne Milli Egitim Müdürü Şerafettin Demirci, Türkçe Olimpiyatları ile Türkçe’yi dünya dili yapan bütün eğitimcilere ve organizasyonu yapanlara teşekkür ederek yarışmacıları kutladı.

Anadil Kompozisyon Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerini Romanya Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Petru Movilla, Anadil Şiir Yarışması ödüllerini ise Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Ömer Süsli verdi. Ödülleri vermeden önce kısa bir konuşma yapan TİAD Başkanı Süsli, her sene büyük bir heyecanla bekledikleri Türkçe Olimpiyatları’ndan gurur duyduklarını söyledi. Yarışmanın düzenlendiği gün İstanbul’dan uçakla programa yetişmek için büyük çaba harcadıklarını söyleyen Süsli, “Uçağın pilotundan rica ettim çok önemli programa yetişeceğim biraz hızlı olabilir mi diye? 1 saat 20 dakikalık uçuş mesafesini 50 dakikada geldik. Programa yetiştiğim için çok mutluyum.” dedi.

Özel Beceri kategorisi’nde seçilen öğrencilere ödüllerini Lumina Üniversitesi rektörü Filip Stanciu hediye etti. Lumina Üniversitesi Genel Sekreteri Ragıp Gökçel de jüri üyelerine teşekkür belgesi takdim etti.

Türkçe Olimpiyatlarına övgüler yağdıran Romanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Türkçe Müfettişi Vildan Bormanbet, organizasyonun Türkiye – Romanya arasında güzel bir kaynaşmaya vesile olduğunu belirterek yarışmacıları ve öğretmenleri kutladı.

Okul mezunlarından Adrian ve Viviana ikilisinin sunduğu Olimpiyat gecesinde Romen folklor ekiplerinin birbirinden etkileyici gösteri ve şarkıları da büyük beğeni topladı.

Romanya’daki Türkçe finali, bütün öğrencilerin birlikte seslendirdikleri “Olimpiyat” şarkısı ile sona erdi.

“En güzel Türkçe” için branşlarında birincilik kazanan öğrenciler, 15-30 Haziran 2011’de Türkiye’de yapılacak 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda Romanya’yı temsil edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: